Rynek pracownika i duże zmiany w 2020 roku. Dlaczego powinieneś zadbać o własne doświadczenie?

Rekrutacja pracowników

Pamiętam jak będąc w pracy, kilka miesięcy wstecz, dochodziły do mnie wieści o wirusie wykrytym w Chinach. Oczywiście, jak większość społeczeństwa, bagatelizowałem tego typu informacje. Problem zacząłem zauważać wraz z rozpowszechnianiem się choroby po Europie.

W moim miejscu pracy zwiększono nacisk na higienę. Po twarzach klientów zauważałem obawy, przestali szczerze się uśmiechać. Świat stanął w panice, a ja zacząłem postrzegać drugiego człowieka jako realne zagrożenie (całe szczęście dawno mi przeszło).

Dziś w Polsce powoli wszystko wraca do stanu sprzed wybuchu pandemii, a w Szkocji, gdzie aktualnie przebywam, za tydzień wracam do pracy. Jednak nasuwa mi się pytanie, czy aby na pewno, wszyscy powrócimy do naszych miejsc pracy?

Szczerze? Nie sądzę.

Rynek pracownika, a rynek pracodawcy.

Wiele osób ma już dziś problem ze znalezieniem nowej pracy. W ubiegłych latach to pracownicy decydowali, gdzie chcą pracować spośród wielu dostępnych ofert na rynku. Niestety obawiam się, że rok 2020 jest tym, który ten trend odwróci.

Firmy skupiły się na minimalizowaniu i poznaniu szczegółowo swoich kosztów. Te mniej odpowiedzialne, zadłużone powoli upadają.

Ciekawy jestem jak wiele firm zrezygnuje z wynajmu biur i przejdzie na tryb pracy całkowicie zdalny. Co Ty o tym myślisz? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Pomysł rekrutacji

Pracodawcy nie potrzebują dodatkowych, niepotrzebnych kosztów. Doświadczone niedawnymi wydarzeniami, będą oferować wyłącznie niezbędne stanowiska. Dlatego jeszcze trudniej będzie otrzymać pracę, bez spełnienia wszystkich wymogów prezentowanych przez pracodawcę.

Co gorsze dla kandydatów, większość aplikantów będzie posiadać w CV wieloletnie doświadczenie spędzone w branży. Oznacza to, że młodzi, studenci czy wchodzący w branżę, będą najczęściej odrzucani w pierwszej fazie rekrutacji.

Nadchodzi era, w której to kapitał ludzki i automatyzacja procesów (warto zacząć wdrażać u siebie) nabierze jeszcze większego rozpędu.

Jak wygląda rynek pracownika w 2020 roku.

papier i samolocik papierowy

Kończąc liceum i wybierając się na studia, nauka w mojej głowie miała zakończyć się po uzyskaniu wykształcenia. Miałem szczęście, życie pozwoliło mi wcześniej przejrzeć na oczy i pokazało, że moje myślenie było błędne.

Studia to dopiero początek przygody. Dzisiejszy pracownik musi stale rozwijać się i poszerzać własną wiedzę. Czy to Ci się podoba, czy nie, nie ma żadnego znaczenia. Tak działa rynek i albo dostosujesz się, albo.. jakoś to będzie, Ty decydujesz.

I nie ma znaczenia, że dotarło to do Ciebie dopiero przed chwilą. Jesteś na początku drogi, czas wziąć się w garść i zacząć wprowadzać zmiany. Czy twierdzisz, że i tak to bez sensu, bo cała reszta jest już przed Tobą? Albo myślisz, że jesteś nie wystarczająco kompetentny. Gówno prawda, niekompetentny to jest ulany instruktor, mający zrobić z Ciebie fitness bombę na siłowni.

Prawda jest taka, że konkurencję masz znikomą. Prawdopodobnie ponad 80% społeczeństwa dalej karmi się zabawnymi filmikami proponowanymi przez Youtube czy TikTok.

Dlatego zacznij już dziś! Pozostanie ekspertem to Twój obowiązek, by nie martwić się o jutro, albo naucz się sprawiać pozory eksperta to też wysokiej klasy umiejętność 😀

Chcąc pomóc Tobie i zaoszczędzić Twój cenny czas, przygotowałem plik, który możesz już pobrać zapisując się na mój newsletter! 10 sposobów jak zacząć zdobywać doświadczenie pracując w domu. Znajdziesz tam narzędzia oraz miejsca, gdzie możesz zbudować własne portfolio. Warto zawsze dołączyć je do własnego CV i realnie zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik w procesie rekrutacji.