Praca w Szkocji: Jak Zacząć W 2020 Roku? PORADNIK

Droga do Szkocji

Jak wyjechać bezpiecznie na Wyspy Brytyjskie i legalnie zacząć pracę? Praca w Szkocji nie musi być wyłącznie dla tych, którzy posiadają znajomych czy rodzinę za granicą.

Zanim rozpoczniesz pracę, musisz zadbać o 5 elementów: NIN, Brytyjskie Konto Bankowe, Numer telefonu, miejsce zamieszkania i gotówka na start. Te kroki sprawiły, że dziś mieszkam i posiadam satysfakcjonującą, legalną pracę w Szkocji.

Będąc studentem drugiego roku Politechniki Białostockiej, pierwszy raz wyjechałem z paczką znajomych do pracy przy zbiorach w Szkocji. Z czasem przeprowadziliśmy się do Edynburga i tam podejmowaliśmy pracę, trwało to około 3 miesięcy.

Bogaty w te doświadczenia i wyrobiony NI Number (którego nie znałem), rok później w okresie wakacyjnym, wyjechałem ponownie do Edynburga, wyłącznie z jednym kompanem, samym sobą.

Analizując swój poprzedni wyjazd, przygotowałem się na wszystko przed odlotem. Poniżej lista 5 elementów, bez której praca w Szkocji czy na całych Wyspach Brytyjskich, nie będzie możliwa. Część z nich przygotujecie już przed odlotem!

Praca w Szkocji: 5 podstawowych elementów.

5 elementów pracy

Numer telefonu

Skorzystaj z usługi GiffGaff. Jest to sieć dostępna na Wyspach Brytyjskich. Dodatkowo możesz wykupić nielimitowany internet. Jest to jeden z tańszych operatorów koszt od 5 do 25 funtów, a w dodatku kartę SIM możesz zamówić zupełnie za darmo, na Twój adres w Polsce. Polecam wcześniej zarejestrować numer, a by nie ponieść kosztów zbyt wcześnie, pakiet wykup w dzień lotu.

Brytyjskie Konto Bankowe

Revolut - Brytyjskie konto bankowe

O ile samo założenie konta bankowego nie aż tak proste bez niezbędnych dokumentów, jak Proof of Address (potwierdzenie adresu) to na pomoc wychodzą nam twórcy aplikacji. Revolut pozwala nam założyć bezpłatne konto brytyjskie, na które bez problemu pracodawca może wysyłać Wam pieniądze. Rejestrując się z podanego linku, otrzymasz kartę bezpłatnie. W dodatku oferuje wymianę waluty, wypłaty z bankomatów po aktualnym kursie i nie pobiera za to dodatkowych opłat. Osobiście sam używam aplikacji od ponad 3 lat i wciąż ją uwielbiam. Załóż darmowe konto już dziś.

Miejsce zamieszkania

Wyszukujesz oferty wynajmu używając popularnego wśród rodaków w Szkocji portalu Emito.net czy zagranicznych jak Spareroom.co.uk i gumtree.com. W Edynburgu cena za pokój to ok. 300-500 funtów, a w Glasgow za 300 funtów spokojnie uda się Wam coś znaleźć. Dodatkowo grupy na Facebook mogą być również bardzo pomocne.

NIN-National Insurance Number

Wszystko o National Insurance Number opisane jest tutaj. Bardzo wyczerpujący artykuł. Osobiście miałem szczęście wyrobić NIN przed moją pierwszą, samotną wyprawą z tego względu było mi łatwiej. Pierwszą pracę znalazłem wyłącznie posiadając list, który potwierdzał, że jestem w trakcie wyrabiania NIN, a ten otrzymujecie już na pierwszym spotkaniu.

Gotówka

Bez pieniędzy odradzam komukolwiek. Uważam, że MINIMALNIE potrzebujesz zabrać ze sobą 4000 zł ~ 800 funtów (nie wliczając lotu i początkowego zakwaterowania). Czemu aż tyle? Zależy na to, w jakim mieście chcesz się osiedlić. Wyjeżdżając po raz pierwszy, przyszykowałbym z tysiąc, dwa więcej z powodu oczekiwania na wizytę w JobCentre.

Edynburg jest drogi. Średnio 400 funtów kosztuje miesięczny wynajem pokoju. Doliczając kaucję to kolejne 400, a potrzebujesz jeszcze bilet miejski i jedzenie do życia. Oczywiście jest dużo więcej tańszych miast, a jestem tutaj z sentymentu i drobnej miłości, bo miasto jest przepiękne!

Kaucja zależy od właściciela mieszkania, może być tak, że będzie trzeba dołożyć połowę miesięcznego najmu, czyli łącznie ok. 600 funtów. Wtedy spokojnie bilet za niecałe 60 i 140 funtów na życie musi nam wystarczyć do pierwszej wypłaty.

Pamiętaj, że zawsze warto zadbać o dodatkową gotówkę na czarną godzinę!

Praca w Szkocji: Znajdź miejsce pobytu!

Moim priorytetem przy każdym wyjeździe jest zawsze posiadanie własnego miejsca pobytu, spania i pozostawienia walizek. Uczucie bezpieczeństwa jest niesamowicie potrzebne w szczególności, gdy wiesz, że możesz liczyć wyłącznie na siebie, a przed Tobą dużo pracy.

Miejsce zamieszkania Airbnb

Na dzień wylotu zarezerwuj pokój Airbnb (otrzymasz 100zł zniżki, korzystając z podanego linku, jeśli jesteś nowym użytkownikiem). Jest to tania opcja na wynajem mieszkania, własnego pokoju na około 3-4 noce. Polecam ze względu na bezpieczeństwo dostępnych ofert oraz możliwość zapytania lokalnych o niezbędne Wam miejsca. Gdzie kupić bilet itd.

Co do biletu, polecam kupić po przyjeździe bilet miesięczny ze względów ekonomicznych. Będziecie w ciągłym ruchu, podróży po mieście, poszukiwań, dlatego warto zadbać o swoją kieszeń. Zaznaczę, to nie Polska, bez biletu nie liczcie, że wsiądziecie do komunikacji miejskiej!

Następnie wyszukujesz oferty wynajmu, używając popularnego wśród rodaków w Szkocji, portalu Emito.net czy zagranicznych jak Spareroom.co.uk i gumtree.com. W Edynburgu cena za pokój to ok. 300-500 funtów, a w Glasgow za 300 funtów spokojnie uda się Wam coś znaleźć. Dodatkowo grupy na Facebook mogą być również bardzo pomocne.

Oczywiście możesz zacząć szukać miejsca pokoju oczywiście już z Polski. Polecam szukać pobytu, będąc już na miejscu, ponieważ będziesz mieć fizyczną możliwość zobaczenia, jak i poznania ludzi, z którymi będziesz mieszkać. Jak podkreślam ponownie, wszystko w ramach bezpieczeństwa.

Praca w Szkocji: CV i Poszukiwania

CV do pracy w Szkocji

Polecam stworzyć CV jeszcze przed wyjazdem.

Zakładając, że Twój angielski jest podstawowy i chcesz zacząć pracę jak najszybciej, polecam rozsyłać CV dosłownie wszędzie. Im więcej aplikacji wyślesz, tym większa szansa na otrzymanie zaproszenia na rozmowę o pracę. Warto oczywiście zaktualizować swoje dane jak numer telefonu, e-mail czy miejsce zamieszkania.

Podejmowałem na początku bardzo ciężkie prace, ale byłem na to przygotowany. Dziś ten wysiłek owocuje i widzę progres w aspekcie języka oraz wewnętrznie czuję się silniejszy. To jest proces, który ciężko przeskoczyć bez dobrej znajomości języka czy bez posiadania wcześniejszego doświadczenia.

Podsumowanie

Wyjazd zawsze wiąże się z obawami, niepewnością, zmianami. Ty decydujesz czy jesteś gotowy podjąć ryzyku i udać się na kolejną przygodę w życiu.

W dzień publikacji wpisu, obowiązują wciąż ograniczenia związane z pandemią. O pracę jest ciężko w każdym sektorze, dlatego warto wstrzymać się z wyjazdem. Świat zaczyna wracać do stanu sprzed pandemii, a co za tym, ludzie otwierają powoli swoje działalności. Bacznie obserwujcie rynek i sprawdzajcie ilość aktualnych ofert pracy.

Ciężko odnaleźć się w nowej rzeczywistości, ale takie doświadczenia pozwalają poznać siebie. Rozwiązujesz codziennie problemy, które budują Twoją pewność i udowadniasz, że tylko działanie pcha życie ku lepszemu.

Uważaj na siebie i nie pozwól by dostępne tu używki czy lepszy byt, wpłynął negatywnie na Ciebie w tym zwariowanym świecie.

Masz więcej pytań? Chcesz zdobyć bardziej szczegółowe informacje? Zapraszam do kontaktu!

A skoro mowa o działaniu to zapraszam do pobrania pliku z 10 sposobami na zdobycie doświadczenia już z domu!