Portale społecznościowe i 5 cech ich nadużycia!

Portale społecznościowe dostępne są na wyciągnięcie ręki. Stały się dużą częścią naszego codziennego życia. Naukowcy zauważają, że jest przyrost osób, które zostają wciągnięte w świat technologii, każdego dnia na wiele godzin. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to oddziałuje na Ciebie i Twoją świadomość? Czy wiesz jakie konsekwencje w pracy, życiu mogą nieść godziny spędzone w wirtualnym świecie?

Oto kilka powodów, dlaczego warto prowadzić ,,staroświeckie”, szczęśliwe życie !

1. Niszczysz własną samoocenę

Badania pokazują, że poświęcając zbyt dużą ilość czasu na portale społecznościowe, masz podwyższony poziom niepokoju i zaniżoną samoocenę.

Obserwowanie osiągnięć innych, szczególnie znajomych, którzy świetnie sobie radzą z życiem i presją jaką im narzuca, wprowadza Cię w gorsze samopoczucie. Brak własnych sukcesów dodatkowo nasila destruktywny głos wewnętrzny.

Warto zastanowić się czy wszyscy Ci, których obserwujesz są Twoimi przyjaciółmi? Czy spędzasz więcej czasu na myśleniu o ich celach, jednocześnie zapominając o własnych planach i marzeniach?

Jeśli tak, to warto już teraz odłączyć się od sieci i zacząć planować własne życie.

2. Portale społecznościowe zatracają rzeczywistość

Cały ten sukces i radość, którą widzisz na swojej tablicy od tysięcy ,,przyjaciół”, jest zaprojektowana i przedstawia rzeczywistość w różowych okularach.

Życie każdego z nas nie jest wysłane różami, a to co trafia do nas bezpośrednio w postaci zdjęć czy video na Facebooku czy Instagramie, to wyłącznie wycinek prawdziwego życia.

Pomyśl jak wiele razy próbujesz zrobić sobie to samo zdjęcie tylko po to by wyglądało perfekcyjnie. W żadnym wypadku to nie dotyczy wyłącznie Ciebie.

Pamiętaj, że obraz i rzeczywistość nie zawsze pasują do siebie, a Twoje szczęście i samopoczucie nie powinno zależeć od nikogo innego.

3. Stajesz się dupkiem

Zamieszczanie zdjęcia na portale społecznościowe.

Czy jesteś jedną z tych osób, która nie jest w stanie podczas całego obiadu, koncertu, spotkania czy imprezy wytrzymać bez ciągłego patrzenia w ekran i sprawdzenia każdego otrzymanego powiadomienia?

Zazwyczaj ani jeden powód, przez który tak robisz nie dotyczy pracy, służbowych maili czy osobistych rozmów. Najczęściej przewijasz tablice na Facebooku czy Instagramie, podczasz gdy ktoś naprzeciw stara się nawiązać z Tobą konwersację.

Jest to nieuprzejme i rujnuje Twój obraz w oczach ludzi, którym na Tobie zależy. Zatem jeśli powyżej nie opisuję Ciebie, nie pozwól byś kiedykolwiek stał się tego typu osobą.

4. Twoje życie jest publiczne

Jeśli nie wyznaczysz granic między tym co publiczne, a życiem prywatnym, może to przynieść długoterminowo niezbyt przyjemne konsekwencje.

Nie zapominaj, że kiedy dodajesz treści do internetu nie tylko stają się publiczne, ale zostają trwale zapisane w sieci. Pamiętaj, że bezpieczeństwo i reputacja są ważne, dlatego zastanów się czy wszystko co robisz, chcesz by każdy mógł zobaczyć.

5. Portale społecznościowe rozpraszają Cię

Portale społecznościowe potrafią być niezwykle rozpraszające. Podczas, gdy robisz coś przyjemnego, skupiasz się jak zrobić genialne zdjęcie czy stworzyć idealny opis, zamiast żyć chwilą i cieszyć się z bycia tu i teraz.

Świat wirtualny zaczyna być cząstką Ciebie i wytrąca Cię myślami od społeczeństwa lub straciłeś kontakt z życiem, ponieważ tylko w sieci nigdy się nie nudzisz i doświadczasz najlepszych emocji.

Niestety każda godzina spędzona na telefonie jest godziną wyjętą z Twojego życia. Pomyśl jak wiele jesteś w stanie osiągnąć i przeżyć, gdy tylko odstawisz swój telefon na bok.

Podsumowanie

Będąc szczery osobiście czuję się znacznie lepiej, gdy udało mi się wyzwolić od portali społecznościowych. Życie ponownie nabiera blasku jak i również przynosi więcej problemów, ale czy nie tak wygląda prawdziwe życie?

Po pierwsze polecam usunięcie zbędnych powiadomień w telefonie (tutaj znajdziesz wtyczki jakie możesz użyć). To niesamowite jak jesteśmy uzależnieni od dźwięku czy wibracji. Jeśli chcesz zacząć już teraz i być bardziej drastyczny wobec siebie, usuń wszystkie aplikacje z Twojego telefonu. Zobaczysz jak szybko możesz stać się wolnym człowiekiem bez tego małego urządzenia!

Źródło: https://www.thejobnetwork.com/why-you-need-to-limit-your-social-media-use/