Panel wodny, który wytwarza wodę z powietrza.

Rexi panel wodny od Zero Mass Water
Rexi ,,Wodny panel" od Zero Mass Water

Wszyscy wiemy czym jest panel słoneczny, ale czy słyszeliście kiedyś co to panel wodny? Nowoczesny wynalazek, który znaczna część świata ma okazję już używać. Woda pitna, wytworzona w nienaturalnym środowisku przez innowacyjną technologię.

Firma nosząca nazwę Zero Mass Water popisała się swoim Rexi źródlanym panelem na zewnątrz parkingu Convention Center w Las Vegas na CES2020. Wyglądem przypomina dach panelu słonecznego, jednak zamiast tworzenia energii ze słońca, wytwarza pitną wodę z powietrza.

To jest fenomenalny pomysł i co najważniejsze działa. Rexi panel nie jest pierwszym stworzonym przez Zero Mass, ponieważ ten startup po raz pierwszy uruchomił komercyjną wersję produktu kilka lat temu. Ich panele produkują już teraz czystą wodę w szkołach, firmach oraz wielu domach w różnych regionach na całym świecie.

Jak działa panel wodny?

W tym momencie firma wprowadza wersję dostosowaną do domowników, którą każdy może kupić. Oto jak to działa: panel pobiera wilgoć z powietrza, pochłania ją w higroskopijny materiał, a następnie skrapla w postaci czystej, wody pitnej.

Rexi nie musi być panelem słonecznym, ale jest zasilany energią słoneczną. Jest wyposażony w czujniki oraz połączenie komórkowe, dzięki któremu właściciel może sprawdzić status panelu w każdej chwili. Dodatkowo może połączyć się z siecią Zero Mass w celu analizy danych zbiorczych i do identyfikacji usterek.

Po wytworzeniu wody, dodaje się do niej wartości mineralne: wapń i magnez. Gdy jest już gotowa, zostaje wpompowana bezpośrednio do domu, pomijając całe miejscowe wodociągi. Oznacza to, że nie możliwe jest zanieczyszczenie wody czynnikami innymi spoza domu. Konserwacja jest minimalna: filtr powietrza powinien być wymieniony raz w ciągu roku, a wkład mineralny jednorazowo co pięć lat. Koszt to około 100 dolarów.

Wodny panel produkuje około 4 litry wody dziennie (mniej w ekstremalnie suchych klimatach). Nie jest w stanie zastąpić w 100% nasze dzisiejsze zapotrzebowanie na wodę. Firma Zero Mass nie promuje i nie sprzedaje produktu jako tego, który zastąpi codzienne spożycie. Próbuje dotrzeć do klientów, by Ci wzięli kontrolę nad jakością wody, którą piją, jednocześnie czyniąc ją bezpieczną. Na stoisku dostępna była próbka wody produkowanej przez panel i według opinii smakowała… po prostu jak woda.

Cena jaką przyjdzie nam zapłacić

Największą barierą wydają się koszta zakupu samego panelu. Oscyluje ona w granicy 2500 dolarów, przy czym nie obejmuje to instalacji urządzenia (firma szacuje kolejny wydatek 1000 dolarów na podłączenie).

Panel wodny wymaga dużego zbiornika, który powinien zająć miejsce gdzieś pod dachem, co może skomplikować instalacje. Również problem pojawia się, gdy na zewnątrz robi się zbyt zimno, wtedy panel przechodzi w tryb ,,hibernacji” by zapobiec uszkodzeniom. Oznacza to, że nie otrzymasz wody podczas okresu zimowego.

Pomimo ograniczeń, rynek dla Rexi jest ogromny. Może zyskać masę klientów, od odległych domów, przez osoby ekologiczne, po osoby, które nie mają zaufania do lokalnych wodociągów. Zero Mass spodziewa się rozpocząć wysyłkę swoich paneli do lata 2020 roku.